ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

افراد تاب آور چه کسانی هستند و چگونه تاب آور باشیم

بهداشت روانی ، علمی است برای بهتر زیستن و رفاه اجتماعی که تمام زوایای زندگی از اولین لحظات حیات جنینی تا مرگ اعم از زندگی داخل رحمی ، نوزادی ، کودکی تا نوجوانی ، بزرگسالی و پیری را دربر می گیرد . بهداشت روانی ،دانش و هنری است که به افراد کمک می کند، تا با ایجاد روش هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی بتوانند، با محیط خود سازگاری نموده ورا ه حل های مطلوب تری را برای حل مشکلاتشان انتخاب نمایند . همان طور که ملاحظه کردید بهداشت روانی افراد متاثر از عوامل متعدی می باشد اگر چه این عوامل به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار می گیرند، ولی در واقع این موضوع چند وجهی متاثر از یکدیگر است بدین معنی که افراد به علت شرایط محیطی یا عوامل فردی تعادل و آرامش روحی شان دچار تغییراتی می شوند و هر چه شدت این عوامل زیادتر باشد تاثیر و تهدید آن بیشتر خواهد بود . عواملی همچون عدم برآورده شدن نیازهای اولیه ، ناکامی ، استرس ، یادگیری ، مسائل اجتماعی و رسانه های جمعی و ....... از عمده ترین تاثیر گذران بر بهداشت روانی هستند از طرف دیگر داشتن برخی از ویژگی فردی از قبیل اعتماد به نفس ، حمایت های اجتماعی و خانوادگی ، توانایی در حل مسئله توانایی برقراری رابطه با نزدیکان و صحبت کردن در مورد مشکلات سخت رویی تاب آوری و جزء ویژگی هایی است که اگر افراد برخوردار از انها باشند می توانند در موقعیت های پر استرس با موفقیت بیرون آمده و حتی از این شرایط سخت و بغرنج دستاوردهای مفیدی نیز کسب کنند . تاب آوری از جمله این ویژ گی های بسیار مهم است که می تواند در بالاترین سطح بهداشت روانی افراد تاثیر به سزایی داشته باشد.

تاب آوری چیست

تاب اوری ظرفیت بازگشتن از دشواری پایدار و ادامه دار و توانایی در ترمیم خویشتن است. این ظرفیت انسان می تواند باعث شود تا او پیروزمندانه از رویدادها ی ناگوار بگذرد و علیرغم قرار گرفتن در معرض تنش های شدید ، شایستگی اجتماعی
، تحصیلی و شغلی او را ارتغا یابد . تاب آوری نوعی ویژگی است که از فردی به فردی دیگر متفاوت است و می تواند به مرور زمان رشد کند یا کاهش یابد و بر اساس خود اصلاح گری فکری و عملی انسان در روند ازمون و خطای زندگی شکل گیرد . در برسیهای به عمل امده بر روی کودکان که در شرایط پر خطر (خانواد های از هم گسیخته ، اعتیاد فقر قرار دارند بالغ بر 30 درصد این افراد چند برابر افرا عادی در اینده شرایط نابسامانی پیدا کردند اما حداقل بین 50 تا 70 درصد نوجوانان پرو.رش یافته در چنین شرایطی نه تنها تحت تاثیر قرار نگرفتند بلکه توان اجتماعی خود را بهبود بخشیده و به زندگی موفقی حتی بالاتر از افراد عادی دست یافتند چنین افرادی را تاب آور می نامند . با توجه به مطالبی که عنوان شد شاید این سوال نیز به ذهن شما خطور کند که افراد تاب آور دارای ویژگی های منحصر بفردی هستند که نحوه زندگی کردن و رویا رویی انها با شرایط دشوار زندگی از دیگران متمایز کرده  و موجب شده که در شرایط مساوی با دیگران از سطح زندگی بالاتر و موفقیت امیز تری برخوردار شوند.

ویژگیهای افراد تاب آور

احساس ارزشمندی :

پذ یرفتن خود به عنوان فردی ارزشمند و احترام قائل شدن برای خود و توانایی هایشان بی قید و شرط دوست داشتن و سعی در شناخت نقاط مثبت خود و پرورش دادن انها و از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف خود و و کتمان نکردن انها علاوه بر ان سعی می کنند این نارسایی ها را با واقع بینی بر طرف کرده و در غیر این صورت با این ویژگی هاکنار می ایند

مهارت حل مساله

افراد تاب آور ذهنیتی تحلیلی انتقادی نسبت به توانایی خود و شرایط موجود دارند . در مقابل شرایط مختلف انعطاف پذیری می باشند و توانایی شگفت انگیزی در باره پیدا کردن  راه حل های مختلف درباره یک موقعیت یا مسئله خاص دارند.. همچنین توانایی ویژه ای در تجزیه و تحلیل واقع بینانه مشکلات شخصی و پیدا کردن راه حل های فوری و راهبردهای دراز مدت برای حل و فصل مشکلاتی که به اسانی و سریع حل نمی شوند را دارا هستند .

کفایت اجتماعی

این دسته از افراد مهارت های ارتباط را خیلی خوب اموخته اند آنها می توانند  در شرایط سخت هم شوخ طبعی خودشان را حفظ کنند ،

می توانند با دیگران صمیمی شوند و در مواقع بحرانی از حمایت اجتماعی دیگران بهره ببرند .ضمن اینکه این گونه ادم های می توانند سنگ صبور خوبی باشند . وقتی برایشان حرف می زنید خوب گوش می دهند و خودشان را جای شما می گذادند در ضمن انها طیف وسیعی از مهارت ها و راهبردهای اجتماعی شامل مهارت های گفتگو ، امادگی برای گوش دادن به دیگران و احترام گذاشتن به احساسات و عقاید  دیگران که در تعاملات اجتماعی بسیار مهم است دارا هستند .

خوش بینی : اعتقاد راسخ به اینکه اینده می تواند بهتر باشد احساس امید و هدفمندی و باور به اینکه می توانند زندگی و اینده خود را کنترل کنند و موانع احتمالی نمی تواند انها متوقف سازد .

همدلی : تاب آورها دارای توانایی برقراری رابطه توام با احترام متقابل با دیگران هستند که موجب  به هم پیوستگی اجتماعی یعنی احساس تعلق به افراد ، گرو ه ها و نهادهای اجتماعی می شود .

نقش محیط در تاب آوری

علاوه بر ویژ گی های فردی که در مورد تاب آوری بیان شد ذکر این مطلب مهم به نظر می رسد که برخی از مولفه های محیطی در رشد و پر ورش افراد تاب اور موثر هستند این ویژ گی ها عبارتند از

روابط حمایت گر و توام با توجه و جود شبکه ای از افراد که از یکدیگر حمایت می کنند .

معیارها و انتظارات بالا اما معقول خانواده و جامعه در مورد رفتار فرد

ایجاد فرصت مشارکت در فعالیتهای اجتماعی توسط والدین برای فرزندان .

ذکر این مطلب ضروری به نظر می رسد که تاب آوری فقط داشتن فهرستی از ویژگی ها نیست بلکه یک فرایند است که در زندگی واقعی (تاب آفرینی) نامیده میشو.د همه انسان ها دارای توانایی ذاتی برای تاب آوری هستند اما رفتار تاب آورانه رفتاری اکتسابی و یاد گیرانه است .برخی از ویژگی های تاب آوری درونی است و انسان آن را دارد و یا می تواند به دست بیاورد،اما بعضی دیگر فقط با پر ورش افراد در محیطی تاب آفرین مانند مدرسه خانه  به دست می ایند . بنا بر این توصیه می شود که برای بهبود  روانی خود  به این موارد توجه داشته باشید .

در رو یای ، با عوامل تنش زا  به نقاط قوت خانواده ، مدرسه محیط و جامعه توجه شود ، یعنی در برابر موقعیت های مختلفی که برای شما پیش  می اید به جای اینکه به  نقاط ضعف و ناتوانایی های خود تمرکز داشته باشیم به فرایند حل مساله بپردازید یعنی به تعریف دقیق مشکل یا مشکلات پرداخته تا دقیقا بدانید مشکلات فعلی شما چه چیزهایی هستند و بتوانید هر کدام را در یک سطر توضیح دهید.

سپس به اولویت بندی مشکلات پرداخته و بدانید کدام مشکلات مهم تر یا فوری تر هستند و باید تا دیر نشده فکری به حالش بکنید و کدام مشکلات مزمن تر یا بی اهمیت تر هستند سپس برای حل مشکل فکر ی به حالش بکنید و هر راه حلی که به ذهنتان می رسد یاداشت کنید . از ساده ترین و خنده دارترین گرفته تا معقول ترین راه حل ها ، همه را فهرست کنید و در مرحله بعد به اولویت بندی راه حل ها بپر دازید و به راه حل هایی که در اختیار دارید امتیاز مثبت و منفی بدهید و انها را بر اساس بیشترین نمره ای که می گیرند اولویت بندی کنید .

مولف :احمد رضا مشتهر

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.